Haber

İngiltere’de düzenlenen 2022 Katar Dünya Kupası’ndan dönenlere ‘deve gribi’ uyarısı

İngiliz Sağlık Güvenliği Ajansı’ndan yapılan açıklamada, Orta Doğu Solunum Sendromu’nun (MERS) develerle yakın temas sonucu bulaşabileceği belirtildi.

Yetkililer, 2022 Dünya Kupası’nın yapıldığı Katar’dan dönen İngilizlere yüksek ateş, öksürük ve kusma gibi belirtiler konusunda dikkatli olmaları gerektiğini hatırlattı.

açıklamada, “Birleşik Krallık’ta ikamet edenler için enfeksiyon riski çok düşük, ancak bölge içinde develer gibi belirli risk faktörlerine maruz kalanlar için risk daha yüksek olabilir. MERS, develerle yakın temas veya pastörize edilmemiş gibi deve ürünlerinin tüketimi yoluyla bulaşabilir. deve sütü”söylendi.

Hastalığı olan bir bireyle temasın da bulaşma riskini artırdığı kaydedilmiştir.

İngiliz basınında yer alan haberde, çok sayıda İngiliz taraftarın Dünya Kupası nedeniyle geldikleri Katar’da develere bindiği belirtildi.

İngiltere’de şu ana kadar 5 deve gribi vakasının tespit edildiği ve son hadisenin Ağustos 2018’de görüldüğü hatırlatıldı.

Habere göre İngiltere’nin uyarısı geçen ay yapılmış ve yeni bir olay gözlemlenmemişti.

Dünyada ilk kez 2012 yılında teşhis edilen hastalık, bugüne kadar 2 bin 600 vaka tespit etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre, olayların büyük çoğunluğu Arap yarımadasında meydana geldi. Hastalığa yakalanan her üç kişiden biri hayatını kaybetti.

Katar’da şu ana kadar tespit edilen deve gribi vakası sayısı sadece 2.

Uzmanlar, ateş, öksürük ve kusma gibi belirtiler gören İngiliz yolcuların en yakın sağlık birimine başvurarak gerekli testleri yaptırması gerektiğini söyledi.

Geçen hafta Uganda’dan İngiltere’ye giden bir yolcuda Ebola virüsü tespit edilmesi nedeniyle İngiliz sağlık yetkilileri de Ebola için uyarı yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu